RSP 2017 Program

Rapid System Prototyping will be part of ESWeek'17 and will be held on October 19-20, 2017.
The current version of the program is presented below.

October, 19th (Thu)


08:30 - 10:00    Session 1 (Session Chair: Frederic Rousseau - TIMA, University Grenoble-Alpes)

  • 08:30 - Opening remarks
  • 08:45 - Chanik Park (VP Samsung Electronics), "Storage Technology Trends for Data-Centric Applications"


10:00 - 10:30    Coffee Break

10:30 - 12:30    Session 2 (Session Chair: Sungjoo Yoo - Seoul National University)

  • 10:30 - (Invited Paper) Saideep Tiku and Sudeep Pasricha, "Energy-Efficient and Robust Middleware Prototyping for Smart Mobile Computing"
  • 11:00 - Michael Witterauf, Frank Hannig and Jürgen Teich, "Constructing Fast and Cycle-Accurate Simulators for Configurable Accelerators Using C++ Templates"
  • 11:30 - Arief Wicaksana, Alban Bourge, Olivier Muller, Arif Sasongko and Frédéric Rousseau, "Prototyping Dynamic Task Migration on Heterogeneous Reconfigurable Systems"
  • 12:00 - Tiago Rogério Mück, Bryan Donyanavard and Nikil Dutt, "PoliCym: Rapid prototyping of resource management policies for HMPs"


12:30 - 13:30    Lunch

13:30 - 15:00    Session 3 (Session Chair: Kyoungwoo Lee - Yonsei University)

  • 13:30 - (Invited Paper) Wooseok Yi, Junki Park, and Jae-Joon Kim, "GeCo: Classification Restricted Boltzmann Machine Hardware for On-chip Learning"
  • 14:00 - Sean Seeley, Vidya Sankaranaryanan, Zack Devau, Panagiotis Patros and Kenneth Kent, "Simulation-Based Circuit-Activity Estimation for FPGAs Containing Hard Blocks"
  • 14:30 - Maha Kooli, Henri-Pierre Charles, Clément Touzet, Bastien Giraud and Jean-Philippe Noel, "Software Platform Dedicated for In-Memory Computing Circuit Evaluation"
  • 14:45 - Jeonggyu Jang and Hoeseok Yang, "Executable Dataflow Benchmark Generation Technique for Multi-Core Embedded Systems"


15:00 - 15:30    Coffee Break

15:30 - 17:00    Session 4 (Session Chair: Panagiotis Patros - University of New Brunswick)

  • 15:30 - Peter Volgyesi, Abhishek Dubey, Timothy Krentz, Istvan Madari, Mary Metelko and Gabor Karsai, "Time Synchronization Services for Low-cost Fog Computing Applications"
  • 16:00 - Imane Hafnaoui, Chao Chen, Rabeh Ayari, Gabriela Nicolescu and Giovanni Beltrame, "An Analysis of Random Cache Effects on Real-Time Multi-core Scheduling Algorithms"
  • 16:30 - Minato Yokota, Kaoru Saso and Yuko Hara-Azumi, "One-Instruction Set Computer-based Multicore Processors for Energy-Efficient Streaming Data Processing"

 

October, 20th (Fri)

08:30 - 10:00    Session 5 (Joint Session with HENND 2017)

  • 08:30 - Prof Yoshua Bengio (University of Montreal), "Towards End-to-End Trainable Hardware"
  • 09:20 - Prof Hoi-Jun Yoo (KAIST), "Mobile/Embedded Neural Networks and Applications"


10:10 - 10:30    Coffee Break

10:30 - 12:30    Session 6 (Session Chair: Hoeseok Yang - Ajou University)

  • 10:30 - (Invited Paper) Daniel Mueller-Gritschneder, Martin Diettrich, Marc Greim, Keerthikumara Devarajegowda, Wolfgang Ecker and Ulf Schlichtmann,"The Extendable Translating Instruction Set Simulator (ETISS) interlined with a Code Generation Framework for Fast RISC Prototyping"
  • 11:00 - (Invited Paper) Gyeongmin Lee, Seonyeong Heo, Bongjun Kim, Jong Kim, and Hanjun Kim, "Rapid prototyping of IoT applications with Esperanto compiler"
  • 11:30 - Naoya Ito, Yuuki Oosako, Nagisa Ishiura, Hiroyuki Tomiyama and Hiroyuki Kanbara, "Binary Synthesis Implementing External Interrupt Handler as Independent Module"
  • 12:00 - Miho Shimizu, Nagisa Ishiura, Sayuri Ota and Wakako Nakano, "Speculative Execution in Distributed Controllers for High-Level Synthesis"


12:30 - 13:30    Lunch